Jdi na obsah Jdi na menu
 


AKTUALITY

Příspěvky

SEZONA ZAČÍNÁ

25. 4. 2016

| Rubrika: AKTUALITY

I letos bratři Blažkové nezahálejí a poctivě se účastní závodů TFA – nejtvrdší hasič přežije.  První soutěž se konala v Metylovicích.  Naši borci obsadili krásné 8. a 11. místo z 53 v dané kategorii. Mimo jiné 1. místo obsadil hasič, který se může pyšnit titulem mistra světa v této disciplíně. Další v pořadí je účast na závodech v Makově a hlavně příprava na Vsáckou Ligu TFA která zanedlouho odstartuje. V loňském roce naši chlapi obsadili celkově 7. a 20. místo. V polovině měsíce dubna absolvoval náš člen kurz obsluhy motorových rozbrušovacích pil a dvakrát jsme se účastnili odborné přípravy pro jednotky předurčené k zásahům při dopravních nehodách.  Tyto výcviky probíhaly na stanici HZS MSK v Nošovicích, kde si členové mohli vyzkoušet rozstříhat 2 vozy Hyundai. Také byly připraveny rozřezané modely vozů k ukázce umístění airbagů, deformačních míst a dalších bezpečnostních prvků. Celé školení probíhalo pod vedením zkušených instruktorů vyprošťování.  22. a 23. proběhl základní výcvik 2 členů pro práci v dýchacích přístrojích ve výcvikovém středisku FM.  Zde se hasiči naučili základní použití, kontroly, chování při krizových situacích a následnou údržbu po použití přístroje.  V rámci druhého dne výcviku si všichni vyzkoušeli pohyb ve speciálním polygonu s vysokou teplotou, světelnými a kouřovými efekty, které měly simulovat reálné podmínky u zásahu.  V pátek 22. dubna proběhlo na Čeladné okrskové kolo v požárním sportu i s účastí naše sboru. Po nástupu jsme si vylosovali startovní číslo 4. Navzdory tomu, že se jednalo o první závod v roce tak se po startovním výstřelu vše povedlo a v celkovém hodnocení jsme obsadili krásné 2. místo. V sobotu 23. dubna jsme zorganizovali pro naše členy i občany obce společný výlet po okolí naší obce spojený s úklidem přírody v rámci DNE ZEMĚ, který připadal na pátek 22. Počasí sice nevypadalo na jarní slunění, ale i tak se nás dospělých a dětí sešlo 25. Po rozdělení a vybavení ochrannými pomůckami jsme vyrazili na dvě trasy úklidu.  Při návratu na zbrojnici jsme zůstali bez pytlů, jelikož jsme všechny naplnili různými odpadky posbíranými v lese, potoce, příkopách atd. Začátkem dubna jsme také připravili tradiční máj, který bychom chtěli společně postavit poslední dubnový den.13022233_1058425994200313_1912039469_n--1-.jpg

wp_002372.jpg

 

DEN ZEMĚ

20. 4. 2016

| Rubrika: AKTUALITY

 

DEN ZEMĚ

Sbor dobrovolných hasičů obce Staré Hamry pořádá ke Dni Země společný výlet po okolí naší obce, spojený s úklidem přírody.

Sraz bude u hasičské zbrojnice v sobotu 23.4.2016 v 14:00 poté se vydáme na trasy úklidu.

Sebou pracovní rukavice. Za špatného počasí se akce ruší.

Trasa 1: Obrázková stezka na Javořinu a poté po naučné stezce na Němčanku a zpátky.

Trasa 2: směr osada Červík – Lojkašťanka – Chlopčíky – Samčanka

 

 Srdečně zveme všechny dobrovolníky

kontejnery.jpg 

 

ODBORNÁ PŘÍPRAVA

28. 3. 2016

| Rubrika: AKTUALITY

V neděli 13. března proběhla odborná příprava na téma práce s agregáty ve výbavě jednotky a kondiční jizdy se zásahovými vozidly. Členové si odzkoušeli  vyprošťovací zařízení pro dopravní nehody, motorové pily, elektrocentály, plovoucí čerpadla a přetlakový ventilátor. Dále absolvovali výcvik s čerpadly v CAS a výcvik práce s proudnicí při hašení. Poté strojníci-řidiči absolvovali pravidelné jizdy. 

Dne 20.3. se 2 naši členové účastnili odborného přípravy na téma první pomoc při dopravních nehodách. Školení probíhalo na hasičské stanici v Nošovicích pod vedením zkušených příslušníků HZS. Tato akce byla určena pro jednotky dobrovolných hasičů předurčené pro zásahy při dopravních nehodách. V našem okrese tj. Staré Hamry, Frýdlant nad Ostravici, Jablůnkov, Mosty u Jablůnkova a Třinec-Guty.

 

AKTUALIZACE ZÁSAHOVÉ ČINNOSTI 2016

28. 3. 2016

| Rubrika: AKTUALITY

Byla provedena aktualizace zásahové činnosti.Více informací v rubrice ZÁSAHY 2016.

 

Hasiči v loňském roce…

1. 2. 2016

| Rubrika: AKTUALITY

 

Hasiči v loňském roce…

V kalendářním roce 2015 jednotka zasahovala u 79 událostí, ke kterým byla vyslána na žádost Krajského operačního informačního střediska HZS MSK. Podle typu události se jednalo o 9 požárů, 19 dopravních nehod, 1 únik nebezpečné látky, 22 technických havárii a 2 plané poplachy. Naše jednotka se skládá z 20 členů z toho 1 velitel jednotky, 4 velitelé družstev, 6 strojníku a hasiči.  Na svou funkci jsou obsazováni po absolvování odborných výcviku: nositel dýchací techniky, hasič, zdravotník, velitel, strojník, pilař, ochrana obyvatelstva a civilní ochrana. Všichni členové se musí podrobovat pravidelné lékařské prohlídce a odbornému ročnímu výcviku. V současné době má jednotka v přípravě 1 hasiče čekatele, kterého si vychováváme už od mladého hasiče.

Během roku se jednotka poctivě připravovala a zvyšovala svou odbornou způsobilost. První vetší akcí byly 20. ledna kondiční jízdy všech našich strojníků-řidičů s cisternou a technickým automobilem.

V měsíci lednu proběhlo informační sezení na obci, kdy nám bylo sděleno, že HZS MSK by nám rád převedl do užívání techniku CAS 20 Mercedes Benz Atego 4x4. Tato nabídka byla po pozdějším schválení obecním zastupitelstvem přijata.

Členové výboru SDH se zúčastnili VVH u našich kolegů z okrsku Smrk.

V únoru jsme se zúčastnili pravidelného školení řidičů na obci a 2 naši členové absolvovali kurz strojníku požární techniky v Hasičské škole.

Hlavní náplní tohoto měsíce bylo uspořádání našeho plesu v místním KD.

V březnu jsme se potkali s našimi kolegy s okrsku na  „Hasičském plesu okrsku Smrk“ a také jsme pokračovali v tradičním „dětském hajdamáši v maskách“ pro naše mladé hasiče.

V dubnu jsme s kolegy z JSDH Ostravice navštívili výcvikový polygon na hasičské stanici Bruntál a procvičili práci v dýchacích přístrojích. Květen byl věnován opětovné přípravě v poskytování první pomoci organizované hasiči z Frýdlantu. Také se naši členové podíle na organizaci a povedeném průběhu oslav 70-tého výročí osvobození naší obce, uspořádali  jsme „Večírek pro ženy“ a nezapomněli jsme také na přípravu „Májky“. V prvním čtvrtletí roku jsme se poctivě připravovali a doškolovali pro činnost a zásahy u dopravních nehod. Jelikož nás brzo čekala obtížná certifikace zásahové jednotky pro tyto události.

V květnu, a to 23. 5., nastal Den D, kdy nám byl vyhlášen poplach na dopravní nehodu s vyproštěním osoby. Po dojezdu jsme zjistili, že události přihlížejí velitel stanice Frýdek Místek, krajský garant za vyprošťování osob z havarovaných vozidel a velitel naší jednotky. Tudíž celá naše práce byla bodována a bedlivě pozorována až do fiktivního předání zraněné osoby ZZS. Po vyhodnocení nám bylo sděleno, že celou certifikaci jsme zvládli na výbornou.  V tomto měsíci v rámci fyzické přípravy jsme absolvovali okrskové kolo v požárním sportu v Kunčicích p. O. s konečným umístěním na 3. místě.

Z kulturních akcí jsme uspořádali tradiční „Kácení máje a smažení vaječiny“.

V červnu, při realizaci „Dětského dne“ v naší obci opět hasiči nechyběli a pro děti si připravili několik ukázek a hlavně zajišťovali celé občerstvení.

25. 6. proběhl „Den s hasiči“ pro místní základní školu. Nejprve byl proveden cvičný požární poplach s evakuací žáků a personálu a poté jsme připravili ukázky techniky a činnosti na fotbalovém hřišti.

V červenci jsme se podíleli na přípravě „Turnaje v minikopané“ a „Pouťového sportovního odpoledne“. Dne 11. 7. 2015 jednotka provedla zajištění bezpečnostního a zdravotnického dohledu při cyklozávodech, které projížděly naší obcí. Dne 25. 7. se členové našeho sboru bratři Michal a Pavel Blažkovi účastnili závodu Vsácké Ligy TFA ( Železný hasič valašských kotárů) tentokrát závodem v obci Rúžďka. Naši borci měli natrénováno a po odběhnutí všech závodníku se nakonec umístili ve své kategorii na krásném 3. a 4. místě v celkovém pořadí. Na konci roku v celkovém hodnoceni obsadili Pavel 7. místo a Michal 20. Místo z 34 přihlášených. Michal bohužel z důvodu zranění, se nemohl zúčastnit posledních několika závodů a proto 20. místo. Tímto bych chtěl naším hasičům poděkovat za reprezentaci sboru a popřát mnoho sil v dalších ročnících této ligy. Dne 26.7. jsme přijali pozvání našeho družebního dobrovolného hasičského sboru z obce Korňa a vydali jsme se na závody v požárním útoku. Celé závody byly perfektně zorganizovány a po odběhnutí našeho soutěžního pokusu nám ukázala časomíra krásný výsledny čas 17,76 s. Bohužel na bednu to nebylo a po vyhlášení jsme se umístili na 8. místě z 20 družstev v kategorii sport. 

Dne 14. 9. začala několika denní práce pro obec. Z důvodu poruchy na obecním vodovodu  bylo na žádost starostky obce provedeno nouzové dovážení vody do jímání. Naši hasiči se pravidelně střídali a celkem bylo navezeno 62 cisteren. Dne 30. 9. jsme se zúčastnili společně se starostkou naší obce předání zánovní cisternové automobilové stříkačky pro naší výjezdovou jednotku hasičů. Celé předání probíhalo na stanici HZS MSK Nový Jičín, kde tato cisterna sloužila jako záložní vozidlo. Jedná se o vozidlo Mercedes Benz Atego 4x4 s osádkou 6 hasičů.  Po převozu vozidla do naší obce nás čekalo ještě několik desítek hodin práce na úpravách cisterny pro potřeby naší jednotky a samozřejmě zaškolení našich strojníků. Tyto práce byly ukončeny 4. 10., kdy bylo vozidlo uvedeno opět do zásahu. 5. prosince jsme připrali pro občany obce, příznivce hasičů a kolegy z okolních sborů seznámení s zánovním vozidlem CAS 20 MB Atego.

V prosinci jsme se podíleli na přípravě „Mikulášského turnaje ve stolním tenise“

Jaroslav Kubala, velitel jednotky

Ing. Rudolf Franta, náměstek starosty SDH

 

I HASIČI MAJI NAPILNO

21. 11. 2015

| Rubrika: AKTUALITY

 

 

RUŠNÉ OBDOBÍ

         Dne 28.10. v 21:49 zasahoval naše jednotka s technikou CAS 24 MB Atego a CAS 32 Tatra 148 u požáru udírny a přilehlé pergoly napojené na budovu v obci Bílá. Přítomní svědci použili k hašení ruční hasící přístroje. Jednotka provedla hašení pomocí 1 C proudu. U zásahu byly použity i dýchací přístroje. Jelikož bylo podezdření že by se požár mohl rozšířit na budovu, byly prvotně vyslány i jednotky hasičů Ostravice a Frýdlant nad Ostravici. Po uhašení byla provedena kontrola termokamerou HZS Frýdek Místek. Dne 29.10. v 18:06 jsme vyjížděli s technikou CAS 24 MB Atego a CAS 32 T148 k nahlášenému požáru osobního vozidla v obci Bílá směr místní část Bumbálka. Po dojezdu zjištěno, že došlo k zahoření kolem výfuku vozidla. Uhašeno hasícím přístrojem řidičem vozidla. Jednotka provedla kontrolu a poté se vrátila na základnu. Spolupráce s HZS Frýdek Místek a JSDH Horní Bečva. Předposlední říjnový den bylo zorganizováno taktické cvičení v Kunčicích pod Ondřejníkem. Tématem byl požár v restauraci Huťařství. Na cvičení se podílely jednotky hasičů okrsku Smrk – Kunčice p. O., Čeladná, Ostravice a Staré Hamry. Jednotky si procvičily taktické postupy, použití technických prostředků a spolupráci při požárech. 8.11. dva dny po předání nových autobusových zastávek jsme vyjížděli na Stýskalonky kde osobní vozidlo čelně nabouralo do nové zastávky. Jednotka provedla protipožární opatření a likvidovala únik oleje z vozidla.  Ve středu  18.11. v  06:52 jsme zasahovali u převráceného kamionu s nákladem štěpky v obci Bílá. Při nehodě došlo k úniku velkého množství nafty z nádrže, který byl likvidován pomocí sorbentů. Celý zásah byl ukončen až kolem 14:00. Na místě byli přítomni i zástupci Povodí Odry a životního prostředí. O postavení kamionu se postarala firma Pame Auto. Druhý den v brzkých ranních hodinách jsme vyjížděli k další nehodě v obci Bílá místní část Mezivodí. Zde se jednalo o čelní náraz do stromu. Při nehodě došlo ke zranění 4 dospělých osob. Do příjezdu záchranky jsme poskytovali první pomoc zraněným osobám. Dále bylo provedeno osvětlení místa nehody k šetření Policie ČR.

foto-upravene-na-net-a-zpravodaje.jpgp1290735.jpg

 

SEZNÁMENÍ S VOZIDLEM

21. 11. 2015

| Rubrika: AKTUALITY

 

SEZNÁMENÍ S HASIČSKÝM VOZIDLEM

 

KDY?  sobota  5.12.2015 od 15:00

KDE? u hasičské zbrojnice ve Starých Hamrech

Srdečně zveme všechny příznivce našich hasičů. Malé občerstvení připraveno.

12071675_1132994623394924_2120469407_n.jpg

 

PODZIM U HASIČŮ

29. 10. 2015

| Rubrika: AKTUALITY

 

Podzim u hašičů

Dne 30.9. jsme se zúčastnili společně se starostkou naší obce předání zánovní cisternové automobilové stříkačky pro naší výjezdovou jednotku hasičů. Celé předání probíhalo na stanici HZS MSK Nový Jičín, kde tato cisterna sloužila jako záložní vozidlo. Jedná se o vozidlo Mercedes Benz Atego s osádkou 6 hasičů.  Po převozu vozidla do naší obce nás čekalo několik desítek hodin práce na úpravách cisterny pro potřeby naší jednotky a samozřejmě zaškolení našich strojníků. Tyto práce byly ukončeny 4.10., kdy bylo vozidlo uvedeno opět do zásahu. Týž den byl vyhlášen poplach naší jednotce k nahlášenému požáru. K této události byla již vyslána nová cisterna společně s naší tatrou. Po příjezdu se ukázalo, že někdo zapomněl nahlásit pálení. Cestou zpět jsme byli opět vysláni k zásahu, tentokrát k dopravní nehodě. Zde se jednalo o nehodu 2 osobních vozidel bez zranění. Jednotka provedla pouze úklid oleje z vozovky. 8.10. jsme byli pozváni na Krajské ředitelství HZS MSK k předání vozidlové radiostanice do naší nové cisterny. Zároveň jsme dostali od kraje 3 ks zánovních dýchacích přístrojů s tlakovými láhvemi. 17.10. jsme zasahovali při pátrání po pohřešované osobě v obci Staré Hamry směr Bílý Kříž. Na pátrání spolupracovaly Policie ČR, Horská služba, HZS FM, JSDH Čeladná, Frýdlant nad Ostravicí, Ostravice a naše jednotka. 23.10. úspěšně složili 2 naší členové odborné zkoušky na funkci strojník požární techniky. Dále 30.10. se účastníme taktického cvičení v obci Kunčice pod Ondřejníkem.  V současné době naše jednotka zasahovala od začátku roku u 69 událostí. Pravidelně probíhá odborná příprava členů jednotky a hlavně se připravujeme na provoz v zimním období, které je pro naši horskou oblast typické.

Jaroslav Kubala

Velitel jednotky

12071675_1132994623394924_2120469407_n.jpg

 

 

2 ZÁSAHY U POŽÁRU

29. 10. 2015

| Rubrika: AKTUALITY

Dne 28.10. v 21:49 zasahoval naše jednotka s technikou CAS 24 MB Atego a CAS 32 Tatra 148 u požáru udírny a přilehlé pergoly napojené na budovu. Přítomní svědci použili k hašení ruční hasící přistroje.Jednotka provedla dohašení pomocí 1 C proudu. U zásahu byly použity i dýchací přistroje. Jelikož bylo podezření že by se požár mohl rozšířit na budovu byly prvotně vyslány i jednotky hasičů Ostravice a Frýdlant nad Ostravici. Po uhašení byla provedena kontrola termokamerou HZS Frýdek Místek. 

Dne 29.10. v 18:06 jsme vyjíždeli s technikou CAS 24 MB Atego a CAS 32 T148 k nahlášenému požáru osobního vozidla v obci Bílá směr místní část Bumbálka. Po dojezdu zjištěno, že došlo k zahoření kolem výfuku vozidla. Uhašeno hasícím přístrojem řidičem vozidla. Jednotka provedla kontrolu a poté se vrátila na základnu. Spolupráce s HZS Frýdek Místek a JSDH Horní Bečva.

 

Činnost hasičů pro obec

25. 9. 2015

| Rubrika: AKTUALITY

Činnost hasičů pro obec

 

Dne 14. 9. začala několika denní práce pro obec. Z důvodu poruchy na obecním vodovodu  bylo na žádost starostky obce provedeno nouzové dovážení vody do jímání. Naši hasiči se pravidelně střídali a celkem bylo navezeno 62 cisteren. 1 cisterna doveze 6 000 l vody.

V průběhu navážky vody jsme také dne 16. 9. zasahovali u požáru velkostatku ve Frýdlantu nad Ostravicí – Nová Ves. Povoláni jsme byli z důvodu naši velkokapacitní cisterny a vybavení dýchacími přístroji. Na místě zasahovalo 8 jednotek. Požár vypukl ve středu v 17:25 a celková likvidace byla nahlášena druhý den ráno.

Dále v  pátek 18. 9. jsme byli povolání k těžké dopravní nehodě v obci Staré Hamry, místní část Samčanka. Jednalo se o převrácený kamion s návěsem, který se střetl s právě projíždějícím motorkářem. Jednotka poskytla předlékařskou pomoc 3 zraněným osobám do příjezdu záchranné služby. Na místě také zasahoval vrtulník záchranné služby, který odvážel těžce zraněného motorkáře. Poté se likvidoval únik nafty z kamionu. Zde jednotka spolupracovala s HZS Frýdek Místek, PČR, ZZS, Povodí Odry a Správou životního prostředí.

20. 9. jsme vyjížděli v 04:00 k požáru osobního vozidla v obci Bílá, místní část Konečná. V době příjezdu bylo již auto zcela zasaženo plameny. Jednotka provedla uhašení a zásah probíhal v dýchací technice. Spolupráce s HZS Frýdek Místek.

Mimo tuto činnost probíhají pravidelná školeni členů jednotky a údržba techniky.

Všem členům naší jednotky a sdružení hasičů bych chtěl poděkovat za účast na zásazích a  také dovážení vody.

 

Jaroslav Kubala, velitel jednotky

12042039_1076046929074532_291300981_n.jpgp1.jpg

pozar--nova-ves-3.jpg